Sprzedaż samochodów używanych w 2022 roku
Pomimo upływu lat i wzrostu zarobków, przez to, że ceny samochodów nowych również znacząco urosły to auta używane wciąż są ulubionym wyborem Polaków, którzy chcą zakupić na własność samochód. Wynika to przede wszystkim z niższej ceny, lecz również z tego, że samochody używane znacznie wolniej tracą na wartości, dzięki czemu inwestycja w nie oznacza mniejsze straty. Jak wyglądają ceny i sprzedaż aut używanych w 2022 roku?
Ile aut używanych znajdziemy na rynku i jak dużo kosztują?
Najnowsze dane dotyczące polskiego rynku wtórnego pochodzą z lipca 2022 roku. W tym miesiącu w naszym kraju odnotowano 209 285 samochodów osobowych, które były wystawione na sprzedaż jako używane. Oznacza to spadek rzędu ponad 8 500 samochodów względem czerwca 2022 roku. W skali roku spadek wyniósł z kolei aż 11 543 samochody osobowe.
W związku z tym, że samochodów używanych na rynku znajdziemy mniej, ich ceny po prostu rosną. Widać to po wskaźniku, jakim jest mediana cen aut używanych, czyli po tym ile kosztuje najbardziej przeciętny samochód, który dostępny jest na rynku wtórnym. Mediana cen samochodów używanych wynosi bowiem aż 25 900 złotych. Oznacza to, że w ciągu zaledwie miesiąca wskaźnik ten urósł o 1 400 zł. Jeszcze w maju 2022 roku był on z kolei o 3 000 złotych niższy, a rok wcześniej wynosił około 20 000 tysięcy złotych. W ciągu zaledwie roku samochody używane podrożały więc aż o 25%.
Jakie jest przeciętne auto używane w naszym kraju?
Oprócz tego, że zbierane są dane, które dotyczą tego, ile ofert sprzedaży samochodów używanych znajdziemy na polskim rynku i jaka jest mediana cen takich aut, wyliczane są również takie wskaźniki jak mediana wieku oraz przebiegu. W ten sposób można dowiedzieć się, jak stare jest przeciętne auto w naszym kraju i jaki ma przebieg. Do tej drugiej wartości należy jednak podchodzić z rezerwą, gdyż niestety praktyka ingerencji w stan licznika wciąż nie wygasła.
W lipcu 2022 roku mediana wieku samochodu używanego w Polsce wyniosła dokładnie 12,6 lat. Mediana przebiegu to z kolei 182 tysiące kilometrów. Przeciętny samochód w Polsce jest więc autem kilkunastoletnim, czyli takim, które wymaga między innymi nierzadko sporego wkładu finansowego.
Jak wygląda sprzedaż aut używanych w Polsce w 2022 roku?
Tak mała ilość ofert sprzedaży samochodów używanych w naszym kraju oznacza tylko jedno. Bardzo dobrze się one sprzedają. Wiele aut używanych znika z portali aukcyjnych w ciągu zaledwie kilku dni po wystawieniu ogłoszenia, gdyż obecna sytuacja branży motoryzacyjnej sprawia, iż zakup samochodu używanego jest znacznie prostszy i nierzadko bardziej opłacalny.
Dobre wyniki sprzedażowe samochodów używanych nie są jednak niczym nowym. Pierwszy boom na auta używane w ostatnich latach miał miejsce bowiem już podczas pandemii koronawirusa. Gdy rozpoczęto rozluźnianie obostrzeń, wiele osób zdecydowało się na zakup właśnie samochodu osobowego, gdyż ten środek transportu umożliwiał odizolowanie się od reszty uczestników ruchu i był znacznie bezpieczniejszy niż na przykład komunikacja miejska, która bywała naprawdę zatłoczona.
Obecnie wysoka sprzedaż aut używanych wynika też z tego, że na samochody nowe trzeba bardzo długo czekać. Lista nowych samochodów, które można otrzymać w salonie mniej niż w pół roku od złożenia zamówienia, jest naprawdę krótka i składa się co najwyżej z kilkudziesięciu modeli. Na resztę aut trzeba czekać czasem nawet i przez rok lub więcej.
Z racji na bardzo długi czas oczekiwania na samochody nowe, szczególnie dużą popularnością cieszą się używane auta, które mają maksymalnie kilka lat. Nierzadko ich właściciele są w stanie sprzedać takie samochody w cenie podobnej do tej, którą zapłacili w salonie rok czy dwa lata wcześniej.
To, że samochody używane sprzedają się obecnie bardzo dobrze, nie oznacza jednak, że jest to najlepszy okres na sprzedaż. Tak naprawdę opłaca się ona tylko, gdy jesteśmy pewni, że mamy już gotowe auto, którym będziemy mogli jeździć po sprzedaży starego. Nawet wtedy warto jednak trochę poczekać, gdyż samochody dalej będą drożeć, a to jak łatwo je sprzedać szybko się nie zmieni.