Jaki jest wiek importowanych samochodów używanych do Polski w 2022 r.

Przez lata Polska importowała używane samochody osobowe na potęgę z krajów Unii Europejskiej. Wiele aut w naszym kraju pochodzi szczególnie z Niemiec i znalezienie auta, które od samego początku było rejestrowane tylko w Polsce jest naprawdę trudnym zadaniem. Jak wygląda import samochodów osobowych w 2022 roku. Ile aut sprowadzamy, jakie są to samochody i jaki jest ich wiek?

Import samochodów używanych do Polski w 2022 roku

2022 rok pod względem importu samochodów do Polski jest w pewnym stopniu rekordowy. Mowa tu jednak o negatywnych rekordach, gdyż tak niski import nie był od lat. W pierwszych czterech miesiącach 2022 roku do naszego kraju sprowadziliśmy 265 500 samochodów. Jest to jeden z najgorszych wyników od wejścia do Unii Europejskiej, a spadek względem analogicznego okresu rok wcześniej to aż 14,1 procent. W samym kwietniu z kolei do Polski trafiło 61 461 aut osobowych, co jest spadkiem wynoszącym 16,8 procent w skali roku.

Niski import nie jest jednak wcale tak zły. Znacznie bardziej alarmujące są dane dotyczące tego jaki jest wiek sprowadzanych do naszego kraju samochodów osobowych. Średni wiek aut importowanych w kwietniu 2022 roku wyniósł aż 12,61 lat. Najbardziej zawyżają ten wynik samochody benzynowe, które w momencie trafienia do Polski mają średnio 13,48 lat. Najmłodsze są z kolei elektryki, których średni wiek określa się na poziomie 5,64 lat. Średni wiek aut sprowadzonych w 2022 roku to z kolei 12,56 lat.

Skąd są importowane samochody do Polski w 2022 roku?

Nikogo nie zdziwi fakt, iż to Niemcy wciąż są głównym źródłem aut używanych. Kraj ten odpowiada za aż 51% importu w pierwszych czterech miesiącach 2022 roku. Od naszych zachodnich sąsiadów pochodzi dokładnie 135 622 samochodów. Spadek w skali roku to jednak aż 24,6 %. Wzrost jest spotykany z kolei w imporcie z Francji. Wyniósł on 5,5%, a Francja to drugie największe źródło aut używanych z którego pochodzi 34 678 samochodów. Podium zamyka inny kraj francuskojęzyczny. Mowa tu o Belgii. Z kraju czekolady pochodzi 18 328 aut. Mówiąc o tym kraju trzeba odnotować spadek wynoszący 9,6% w skali roku.

Tuż za podium znajdziemy Holandię. Import z tego kraju jest większy niż w analogicznym okresie minionego roku. Wzrost wynosi 9,4%, a z Holandii pochodzi 14 434 importowanych pojazdów. Pierwszą piątkę zamykają z kolei Stany Zjednoczone. Zza oceanu sprowadziliśmy aż 11 138 samochodów, co daje wzrost w wysokości 4,4 % w skali roku.

Dalej znajdziemy Austrię (8 563 szt., wzrost 11.5%), Włochy (8 348 szt., spadek 20,2%), Szwajcarię (7 852 szt, spadek 4.9%), Szwecję (6 765 szt., wzrost 14.6%), a pierwszą dziesiątkę zamyka Dania z wynikiem 6 718 importowanych aut, co daje wzrost w skali roku na poziomie 4,3 %.

Najczęściej sprowadzane samochody używane

Wyniki rankingu dotyczącego najchętniej sprowadzanych samochodów używanych raczej nikogo nie zdziwią. Znajdują się w nim modele cieszące się popularnością w naszym kraju od lat, które zazwyczaj jedynie zamieniają się pozycjami w czołowej dziesiątce. Ranking zdominowany został przez samochody niemieckie wśród których znalazło się miejsce dla dwóch aut ze Stanów Zjednoczonych.

Cała pierwsza piątka to jedne z najczęściej spotkanych na polskich drogach modeli niemieckich. Czołowa pozycja należy do Audi A4, lecz tuż za nim uplasował się Opel Astra. Podium zamyka z kolei kultowy Volkswagen Golf. Tuż za podium znalazło się bardzo popularne wśród młodzieży BMW serii 3, a pierwsza piątkę zamyka Audi A3.

Pierwsze miejsce poza czołową piątką należy do Opla Corsa. Miejsce siódme to kompaktowy Amerykanin, czyli Ford Focus, który uplasował się przed swoim mniejszym bratem, którym jest Ford Fiesta. Ostatnie dwie pozycje w czołowej dziesiątce należą do Volkswagena Polo i zamykającego zestawienie Volkswagena Passata. Patrząc na marki robi się również dość typowo. Pierwsze miejsce należy bowiem do Volkswagena, który w naszym kraju jest wszechobecny na rynku aut używanych. Druga pozycja została zdobyta przez Opla, podium zamyka Ford, a tuż za nim znalazło się niemieckie Audi.