Samochód z komisu a gwarancja

Jeżeli chodzi o samochody używane kupowane w komisach to często nie będą one miały gwarancji, jednak bez względu na to, czy są one własnością komisu, czy prywatnej osoby podlegają one pod przepisy i objęte są dwuletnią rękojmią. A więc jeżeli auto ma wady, możemy żądać ich usunięcia, obniżenia ceny lub możemy odstąpić od umowy kupna sprzedaży.

Dlaczego warto kupić samochód z komisu, czy od dealera

Przepisy stoją po stronie konsumenta i dlatego warto przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne zdecydować się na zakup samochodu z komisu, lub ogólnie od firmy. Jesteśmy wtedy pod ochroną prawa i jako osoba fizyczna mamy 2 lata czasu na wystąpienie do sprzedawcy o usunięcie wad.

Czy zawsze mamy prawo do reklamacji?

Pamiętajmy, aby spisując umowę nie zgadzać się na zapisy iż np. auto posiada wady i je znamy. Często pod przykrywką obniżenia ceny takie zapisy są stosowane, ale tak naprawdę nie jest. Oczywiście na drodze sądowej prawdopodobnie dojdziemy sowich praw, ale to są dodatkowe koszty i czas.

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i kupujesz samochód od firmy zawsze masz prawo dochodzenia swoich praw i to prze okres 2 lat.

Standardowe zapisy jakie warto mieć w umowie

Zapis mówiący o tym iż samochód jest wolny od wad prawnych, roszczeń osób trzecich i nie jest przedmiotem postępowań sądowych, ani zabezpieczeń jest więcej niż mile widziany. Kupując auto najlepiej spisać umowę jaką udostępniają znane serwisy motoryzacyjne, będzie ona prawdopodobnie napisana tak, by chronić kupującego. Jeżeli mamy wątpliwości odwiedźmy radcę prawnego i przeanalizujmy umowę, co oczywiście wygeneruje dodatkowe koszty.

Gdzie warto kupić auto używane?

Samochody naszym zdaniem warto kupić u dealerów oferujących pojazdy z drugiej ręki. Duża firma, znana w rejonie z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie pro konsumencka i zadba o całość transakcji z najwyższą wagą. Jeżeli będą jakiekolwiek problemy po zakupie, raczej będziemy dobrze obsłużeni i na pewno uzyskamy pomoc.