Auto komis online czy tradycyjny – jak dziś Polacy kupują używane auta?

Rozwój technologii jest w obecnych czasach jest naprawdę imponujący, a Internet i wszędobylska technologia wpływa na dosłownie każdą dziedzinę naszego życia. Oczywiście jednym z ogromnych atutów sieci niewątpliwie są wszelakie ogłoszenia, dzięki którym jesteśmy w stanie ominąć pośredników i samodzielnie sprzedać jakąś rzecz drugiej osobie. Wyjątkowo dobrze widać to na przykładzie branży motoryzacyjnej – Internet przyczynił się do olbrzymiego wzrostu rynku wtórnego. Teraz jednak na ten grunt wchodzą również producenci i salony, oferując zupełnie nowy sposób kupna samochodu – wyłącznie przez Internet. Jak taka transakcja wygląda od kuchni, gdzie w tym wszystkim są klasyczne komisy, a także czy taka metoda kupowania auta ma szansę przyjąć się na szeroką skalę?

Jak komisy radzą sobie w erze cyfryzacji?

Nie da się ukryć, iż w erze ogłoszenia motoryzacyjne auta używane sprzedawane za pośrednictwem typowych, tradycyjnych komisów tracą już na znaczeniu. Nie ukrywajmy – żaden tego typu punkt nie ma aktualnie szansy się utrzymać bez odpowiedniej promocji w Internecie. Kiedyś oczywiście było to o wiele łatwiejsze – komisy były jednym z niewielu sposobów na znalezienie samochodu na sprzedaż, nie licząc kartek wywieszonych za szybą samochodów czy ogłoszeń na specjalnych słupach w najbliższej okolicy. Teraz ogłoszenia motoryzacyjne mają naprawdę ogromną przewagę, w wyniku czego klasyczne komisy muszą się naprawdę mocno napocić, by móc utrzymać się na powierzchni tego dość wymagającego rynku.

To właśnie dlatego wiele komisów posiada dwie formy swojej działalności. Oczywiście posiadają one swoje stacjonarne punkty, lecz równocześnie promują samochody, które się u nich znajdują, także i w Internecie. Jest to z perspektywy komisów bardzo rozważnym i dobrym posunięciem. Z jednej strony bowiem są one w stanie znaleźć nabywców w całej Polsce za pośrednictwem sieci. Z drugiej jednak strony potencjalny klient może samemu podejść do komisu i sprawdzić, jaka jest jego oferta. Z takich możliwości korzysta obecnie większość takich przedsiębiorstw i trudno jest się temu dziwić – każdej firmie zależy bowiem na jak największej maksymalizacji zysków, a taki sposób prowadzenia działalności jak najbardziej temu służy.

Jak wygląda kupowanie samochodu przez Internet?

Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, iż obecnie największą rolę w handlu takimi pojazdami, jak samochody używane pełnią portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Przyczyniły się one do ogromnego rozwoju rynku wtórnego i do wzrostu jego znaczenia. Przede wszystkim pozwalają one sprzedawcom na ominięcie pośredników, na przykład właśnie komisów. Dodatkowo potencjalny kupiec na tacy otrzymuje wszystkie najistotniejsze dane dotyczące samochodu, dzięki czemu nawet przed kontaktem ze sprzedawcą jest w stanie dokładnie prześwietlić auto oraz jego historię eksploatacji.

Obecnie jednak na ten rynek wchodzą również salony i producenci, oferując na takich portalach zupełnie nowe samochody. Niektórzy idą jeszcze o krok dalej, proponując sprzedaż nowego samochodu bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko wejść na stronę producenta lub salonu, wybrać interesujący nas model, skonfigurować go i zamówić. Wygląda to jak kupno gry, laptopa czy ubrań przez Internet – szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu. Dla wielu osób taka perspektywa może wydawać się bardzo kusząca, lecz oczywiście jest ona obarczona pewnym ryzykiem.

Czy kupowanie aut przez Internet jest przyszłością motoryzacji?

Choć wielu kierowców może zainteresować się taką formą kupowania aut, nie będziemy mogli w takim przypadku zobaczyć egzemplarza przed podjęciem decyzji o zakupie, nie będziemy również mogli wybrać się nim na jazdę próbną. Jesteśmy skazani na to, co zaoferuje nam producent i choć najczęściej będzie to zgodne z naszymi oczekiwaniami, wiele osób podchodzi do tego z dystansem. To właśnie dlatego pomimo faktu, iż taka forma zakupu samochodu jest coraz to popularniejsza, minie z pewnością jeszcze dużo czasu, zanim będziemy bez obaw kupować samochody przez Internet.